Apie draugiją

 

MIC draugija įkurta 1995 m. Vilniuje. Sausio mėnesį VGPUL darbuotojų iniciatyva nuspręsta įkurti naują chirurgijos draugiją ir ją pavadinti minimaliai invazinės chirurgijos draugija. Įkūrimą skatino naujienos chirurgijoje, naujų technologijų ( kompiuterija, videokamera medicinoje, endoskopijos tobulėjimas ir chirurginių laparoskopinių rinkinių atsiradimas). Nemažas Lietuvos chirurgų būrys laparoskopines operacijas jau matė užsienyje. Kai kurie chirurgai ir patys jose dalyvavo.

1992 m. pavasarį pirmą kartą man teko matyti ir asistuoti laparoskopinei cholecistektomijai JAV Bostone, Winchester`io ligoninėje. Tais pačiais metais gruodžio 1 d. teko savarankiškai padaryti laparoskopinę cholecistektomiją Švedijoje, Kristianstad`o ligoninėje (1 pav.).

1 pav. Pirmoji laparoskopinė cholecistektomija

Tuo laikotarpiu Lietuvoje pradėtos daryti ir kitos laparoskopinės operacijos: taip 1992 m. vasarą A.Grigaliūnas Vilniaus universitetinėje greitosios pagalbos ligoninėje (VGPUL) pirmasis, naudodamas laparoskopinį chirurginį rinkinį, padarė pirmąją laparoskopinę cholecistostomiją. Tais pačiais metais rudenį (rugsėjį - lapkritį?) M.Purtokas Marijampolėje padarė pirmąją laparoskopinę apendektomiją, o gruodžio mėn. gale A.Bubnys Santariškių klinikose padarė pirmąją laparoskopinę cholecistektomiją Lietuvoje. 1993 - 1995 m.m. tokios operacijos pradėjo plisti po visą mūsų šalį (J.Stanaitis Vilniuje - pirmosios laparoskopinės hernioplastikos TAPP ir TEP metodika, fundoplikacija pagal Nissen`ą, SPV m.Taylor; Kaselis Klaipėdoje - užsiūta prakiurusi opa laparoskopu; Šlepavičius Klaipėdoje - dešinės pusės laparoskopiškai asistuojama hemikolektomija; Torrau Kaune - kepenų cistos pašalinimas ir t.t.).

Tai buvo pagrindinės priežąstys dėl ko reikėjo įkurti naują draugiją. Steigiamasis MIC draugijos suvažiavimas įvyko 1995 m. Vilniuje. Jo metu buvo daugiau emocijų ir entuziasmo negu objektyvių sprendimų. Iškilo nemažai neaiškumų dėl bendravimo, draugijos įstatų, mokesčių ir pan. Todėl nuspręsta visus abejotinus klausimus išsiaiskinti kartu su teisininkais, suderinti savo norus su objektyvia įstatymine baze. Tais pačiais metais pavasarį (gegužės mėn.) Kauno klinikose II MIC suvažiavimo metu buvo priimti draugijos įstatai ir nustatyta draugijos darbo tvarka (2 pav.).

2 pav. II MIC Suvažiavimas Kaune

 

II MIC suvažiavime Kaune ir III MIC draugijos suvažiavime Klaipėdoje draugijos pirmininku išrinktas J.Stanaitis (Vilnius), pavaduotoju - E.Torrau (Kaunas). Klaipėdoje išrinkta MIC draugijos valdyba (D.Vildaitė, A.Stašinskas, K.Strupas, A.Grigaliūnas; Revizijos komitetas - L.Noreika, N.Šileikienė, A.Gradauskas).

Draugijos nariais buvo priimti daugiau negu 120 Lietuvos gydytojų. Buvo organizuojami tarptautiniai ir respublikiniai seminarai. Jų metu buvo skaitomos paskaitos, demonstruojamos parodomosios operacijos, nagrinėjamos įvairios minimaliai invazinės chirurgijos problemos, komplikacijos ir prevencinės priemonės joms išvengti.

Šių seminarų metu skaitė paskaitas mūsų kolegos iš Japonijos, Švedijos, Vokietijos. 1995 m. kartu su laparoskopinės chirurgijos pionieriumi (1987 m. pirmoji laparoskopinė apendektomija pasaulyje) prof.K.Semm`u VGPUL  padarytos pirmosios laparoskopinės hysterektomijos. Tais pačiai metais profesorių Kurtą Semm`ą išrinkome pirmuoju MIC draugijos garbės nariu (3 pav.).

3 pav. Prof. Kurtas Semmas Vilniuje

 

Laparoskopinė chirurgija žygiuoja į priekį visame pasaulyje. Šiuo chirurgijos darbo metodu atliekamos visos operacijos tiek krūtinės ląstoje, tiek pilvo ertmėje. Džiugu pažymėti, kad Lietuvoje jau padarytos pačios sudėtingiausios laparoskopinės skrandžio, kasos, storojo žarnyno, blužnies, antinksčių, inkstų, šlapimtakių, gimdos bei jos priedų operacijos.

Linkiu sekmės ir kuo mažiau komplikacijų visiems chirurgams, kurie moka, kurie nori dirbti ir kurie mėgsta minimaliai invazinę chirurgiją.

Su pagarba

Juozas Stanaitis